Pozycje

Pozycje

1. Charyot Sogi (ang. attention stance)
Pięty złączone, palce stóp rozwarte pod kątem ok. 45 st., nogi wyprostowane, ręce lekko ugięte, dłonie zamknięte w pięści (bez zaciskania) oddalone ok. 30 cm od bioder, wzrok skierowany przed siebie.

2. Moa Sogi (ang. close stance)
Stopy złączone. Odmiany: A (Pięści na wysokości mniej więcej górnej wargi oddalone od twarzy 30 cm), B (Pięści na wysokości mniej więcej pasa oddalone od pasa 15 cm), C (Dłonie otwarte wierzchem do góry, lewa dłoń na prawej na wysokości mniej więcej podbrzusza, oddalone od niego 10 cm).

3. Narani Sogi (ang. parallel stance)
Stopy rozstawione na szerokość ramion (mierząc po zewnętrznych krawędziach stóp), wewnętrzne części stóp równolegle do siebie, ręce lekko ugięte w łokciach, dłonie złożone w pięści, ręce oddalone od bioder ok. 30 cm mierzone mniej więcej na wysokości połowy przedramion.

4. Gunnun Sogi (ang. walking stance)
Szerokość pozycji równa jest szerokości ramion mierząc od linii centralnej stóp. Długość pozycji wynosi półtorej szerokości ramion mierząc od palców przedniej stopy do palców tylnej stopy. Stopa nogi tylnej skręcona na zewnątrz 25 st., noga tylna wyprostowana w kolanie. Noga przednia ugięta tak by rzepka kolana i pięta stopy przedniej znajdowały się w pionie, ciężar ciała rozłożony po 50% na obydwie nogi. Stopy całą powierzchnią przylegają do podłoża.

5. Niunja Sogi (ang. l-stance)
Stopa nogi przedniej skręcona do środka 12-15 st. od linii centralnej i ugięta w kolanie tak, aby rzepka była w pionowej linii z piętą. Stopa nogi tylnej skręcona 12-15 st. w przód od linii bocznej (prostopadłej do kierunku ruchu), noga tylna jest ugięta w kolanie tak, by rzepka kolana znalazła się w pionie z palcami stopy tylnej. Stopy oddalone od siebie o półtorej szerokości ramion mierząc od palców stopy przedniej do zewnętrznej część pięty nogi tylnej. Ciężar ciała 30% na nodze przedniej, 70% na nodze tylnej. Tułów w ustawieniu półbocznym do kierunku ruchu. Jeżeli lewa noga znajduje się z tyłu (70% ciężaru), pozycję jest lewa, jeśli prawa (70% ciężaru), pozycja jest prawa.

6. Gojung Sogi (ang. fixed stance)
Pozycja podobna do niunja sogi, lecz ciężar ciała rozłożony jest równomiernie na obie nogi, a długość pozycji mierzona jest od palców stopy przedniej do palców stopy tylnej. Pozycja jest dłuższa do niunja sogi o ok. szerokość tylnej stopy.

7. Annun Sogi (ang. sitting stance)
Stopy rozstawione w odległości ok. półtorej szerokości ramion mierząc od wewnętrznych krawędzi stóp, które są równoległe do siebie, ciężar ciała rozłożony równomiernie, nogi ugięte w kolanach rozsuniętych na zewnątrz (do linii palców stóp), pięty w jednej linii.

8. Sasun Sogi (ang. diagonal stance)
Pozycja podobna do annun sogi, przy czym palce stopy tylnej znajdują się na linii pięty stopy przedniej.

9. Oguryo Sogi (ang. crouched stance)
Pozycja podobna do sasun sogi, przy czym kolana są silnie ugięte do środka z mocnym napięciem mięśni nóg. Odległość między stopami nie jest stała i zmienia się w zależności od sytuacji.

10. Kyocha Sogi (ang. x-stance)
Nogi skrzyżowane, ugięte w kolanach, ciężar na nodze, której stopa całą powierzchnią przylega do podłoża. Druga noga oparta stawem małego palca o podłoże, umiejscowiona przed lub za stopą podporową. Podczas wykonywania przejść w tej pozycji stopę opieramy przed nogą podporową (na wysokości palców), przy przeskokach – za nogą podporową, na wysokości pięty.

11. Guburyo Sogi (ang. bending stance)
Pozycja na jednej nodze. Noga podporowa ugięta w kolanie, tak aby rzepka znajdowała się nad palcami. Druga noga mocno ugięta, pięta na wysokości kolana nogi podporowej, palce stopy podciągnięte do góry, kolano w kierunku przeciwnika, tułów ustawiony półbocznie. Ustawienie stopy podporowej bokiem, półbocznie lub tyłem w kierunku przeciwnika. Odmiany: A, B.

12. Weabal Sogi (ang. one-leg stance)
Pozycja na jednej nodze. Noga podporowa prosta w kolanie, stopa ustawiona palcami do przodu. Druga noga ugięta w kolanie skierowana także w przód, pięta na wysokości kolana nogi podporowej, palce podciągnięte do góry.

13. Dwitbal Sogi (ang. rear foot stance)
Noga tylna ugięta w kolanie tak, aby rzepka znalazła się w pionie z palcami stopy tylnej, która jest skręcona do wewnątrz 15o i obciążona całym ciężarem ciała. Stopa nogi przedniej lekko dotyka podłoża przednią częścią podeszwy, jest skręcona do wewnątrz 25o i oddalona na jedną szerokość ramion od nogi tylnej (długość pozycji mierzona jest od palców stopy przedniej do pięty nogi tylnej).

14. Soojik Sogi (ang. vertical stance)
Obie nogi proste w kolanach, stopy skręcone po 15 st. do wewnątrz, oddalone od siebie na szerokość ramion (długość mierzona od palców stopy przedniej do wewnętrznej krawędzi stopy tylnej). Ciężar ciała rozłożony 60% na nodze tylnej, 40% na nodze przedniej.

15. Nachuo Sogi (ang. low stance)
Pozycja podobna do gunnun sogi tylko dłuższa o stopę.

16. Palia Sogi (ang. open stance)
Pozycja przygotowawcza do ataku lub obrony. Nogi ustawione na szerokości barków. Może być otwarta (stopy skierowane pod kątem 45o na zewnątrz) lub zamknięta. Używana bardzo rzadko ze względu na brak stabilności. Odmiany: An Palia Sogi (ang. inner open stance), Bakat Palia Sogi (ang. outer open stance).